پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 512 سازه آبخیزداری و آبخوانداری در چرخه مدیریت رواناب های استان کرمان
بازدید : 88 16 اسفند 1397 ساعت 12:8 شماره :57685

512 سازه آبخیزداری و آبخوانداری در چرخه مدیریت رواناب های استان کرمان
 

همزمان با هفته منابع طبیعی 512 سازه آبخیزداری که اعتبارات آن از محل صندوق توسعه ملی تأمین شده بود،در چرخه مدیریت رواناب های استان قرار گرفت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان در نشست خبری با بیان این مطلب گفت:شعار امسال هفته منابع طبیعی "منابع طبیعی سرمایه ملی" می باشد 

مهدی رجبی زاده شعار هفته منابع طبیعی را برگرفته از نقش و ارزش منابع طبیعی به عنوان یک سرمایه ارزشمند تلقی کرد و افزود: وضعیت منابع طبیعی استان متعادل نیست ،بدین معنا که بیش از حد ظرفیت از منابع موجود استفاده شده است.

وی عنوان کرد: مساحت عرصه های منابع طبیعی شمال استان کرمان حدود 13 و نیم میلیون هکتار است که 6 میلیون و 200 هزار هکتار آن بیابان و 6میلیون و 300 هزار هکتار آن مراتع و یک میلیون هکتار آن جنگل است.

این مقام مسوول گفت : مدیریت این حجم وسیع از عرصه ها، کار سختی است و همگان باید در حفظ و حراست از منابع طبیعی کوشا باشند و با استفاده صحیح و اصولی از منابع، آن را به نسل های بعد تحویل داد.

رجبی زاده گفت: عامل انسانی و نبود برنامه ریزی از عوامل اصلی تخریب منابع طبیعی و چالش های این منابع است.

وی اظهار داشت: با توجه به بحران خشکسالی و خالی شدن سفره های زیرزمینی از آب، امسال اعتباراتی از محل صندوق توسعه ملی به اذن مقام معظم رهبری اختصاص داده شد، که نقش خوبی در بحث مدیریت رواناب های استان داشته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با اشاره به اقلیم خشک استان گفت: بارندگی‌ های کرمان طی سال‌ جاری 70 میلیمتر گزارش شده و می توان با مدیریت صحیح، همین میزان بارش را در آبخیزداری مدیریت و در نهایت سفره ‌های آب زیرزمینی را تقویت کرد.

وی افزود: تا قبل از اجرای پروژه های امسال، حدود 300 میلیون متر مکعب روان آب با انجام پروژه های آبخیزداری مدیریت شده است .

رجبی زاده اظهار داشت: در سال جاری با اجرای عملیات ابخیزداری و آبخواندار، موفق شدیم 512 سازه آبی در 27 حوزه از آبخیز های 14 شهرستان استان احداث کنیم که این سازه ها،21 میلیون متر مکعب روان آب را مدیریت و 6 میلیون متر مکعب از این مقدار، به سفره‌ های آب زیرزمینی تزریق شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان بیان داشت: در بخش بیابانزدایی و مبارزه با گرد و غبار نیز اقدامات بزرگی در کرمان انجام شده و در شرق استان در منطقه نگین کویر فهرج سال گذشته کار مالچ پاشی آغاز شده است.

وی به افزایش قیمت مالچ و ایجاد وقفه در اجرای این عملیات اشاره کرد و گفت: هزار هکتار مالچ پاشی در نگین کویر فهرج در حال انجام است و 11 هزار هکتار برای سال آینده مالچ پاشی در شرق استان در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمان گفت: مناطق این استان متاثر از گرد و غبار است و به دلیل اینکه از محل اعتبارات دولتی نمی توان مالچ پاشی و اقدامات دیگر صددر صد پوشش داد، از معین های اقتصادی و صنایع بزرگ به عنوان مسئولیت اجتماعی در این بخش استفاده شده است.

رجبی زاده اضافه کرد: در بحث کاداستر و تک برگ کردن اراضی ملی و دولتی از شروع این فعالیت تا کنون 42 میلیون هکتار اجرای کاداستر در کشور انجام شده است ،که در زمینه مبارزه با زمین خواری، تثبیت مالکیت دولت و پاسخگویی به استعلامات، دستاورد بسیار خوبی بوده است.

وی اظهار داشت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان موفق به اجرای صدور 8 میلیون و 100 هزار هکتار سند تک برگ اراضی (20 در صد کشور ) شده است که دستاورد بسیار خوبی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز…

برگزاری آیین جشن درختکاری و افتتاح همزمان 512 پروژه آبخیزداری در روستای دارسینوئیه کرمان

آیین جشن درختکاری صبح امروز با افتتاح همزمان 512 پروژه ابخیزداری و ابخوانداری که اعتبار آن از محل صندوق توسعه ملی تخصیص یافته بود،  در کنار یکی از بندهای خاکی روستای دارسینوئیه کرمان برگزار شد.

در این مراسم که امام جمعه موقت کرمان، استاندار، نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی و مدیران کل ادارات و جمع کثیری از مردم منطقه حضور داشتند، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان طی سخنانی گفت: منابع طبیعی به عنوان یک سرمایه متعلق به آحاد مردم است و به همین خاطر شعار امسال هفته منابع طبیعی برگرفته از همین نقش و سرمایه ملی است.

مهدی رجبی زاده شعار امسال هفته را "منابع طبیعی ،بزرگترین سرمایه ملی "اعلام کرد و گفت: مفهوم این شعار این است که منابع طبیعی بزرگترین و با ارزش ترین سرمایه ملی است که اگر درست و اصولی از ان استفاده نشود، نسلی بدهکار به نسل اینده خواهیم بود و به بدی از ما یاد می شود.

رییس ستاد برگزاری هفته منابع طبیعی گفت: در جشن درختکاری امروز، افتخار می کنیم که 512 پروژه آبخیزداری و آبخوانداری که اعتبارشان از محل صندوق توسعه ملی و با دستور مقام معظم رهبری صورت گرفته بود را افتتاح کنیم.

وی گفت: اینکه این اعتبار از سوی مقام معظم رهبری و از محل صندوق توسعه ملی به حوزه های آبخیز کشور اختصاص می یابد، نیت و نگاهی است که معظم له به منابع طبیعی دارند و همین نگاه سبب شده است که این موضوع از اولویت های نظام محسوب شده و اعتبار به آن تخصیص داده شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان اظهار داشت: خوشبختانه عملکرد خوب آبخیزداران سراسر کشور در خصوص اجرای این پروژه ها و نقش این پروژه ها در مهار رواناب ها و هدایت شان به سوی سفره های آب زیرزمینی، سبب شد که اعتبار مجددی به این امر اختصاص یابد.

وی جامع کارکردن در حوزه های آبخیز استان کرمان را یک اتفاق مثبت تلقی کرد و گفت: همزمان با اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری، مسایل مربوط به بخش جنگل، مرتع، حفاظت و کاداستر اراضی هم دیده شد و همه این عوامل و فعالیت ها سبب شد که 21 میلیون متر مکعب رواناب مدیریت و حدود 6 میلیون متر مکعب رواناب به سوی سفره های زیرزمینی هدایت شود.

رجبی زاده افزود: این حجم از مدیریت رواناب ها، اگر در کنار فعالیت های قبلی قرار گیرد، می شود ادعا کرد که به مرز 100 میلیون متر مکعب مدیریت رواناب رسیده ایم که تا رقم ایده ال ما فاصله دارد.

وی گفت: استان کرمان سومین استان سیل خیز کشور می باشد که اگر به اجرای پروژه های آبخیزداری توجه شود، علاوه بر جلوگیری از خسارات سیل، حجم وسیعی از رواناب ها در سفره های زیرزمینی ذخیره می شود.

این مقام مسوول در ادامه گفت: ما یک کره زمین، یک کشور ایران و یک استان کرمان داریم که متعلق به همه مردم می باشد که باید در حفظ و حراست عرصه های منابع طبیعی آن، توجه جدی تری صورت بگیرد.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :