پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تبخیر 70 درصدی بارش های سالانه در استان کرمان
بازدید : 96 16 بهمن 1397 ساعت 11:27 شماره :56592

تبخیر 70 درصدی بارش های سالانه در استان کرمان
 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر این چنین بیان نمود: 23 میلیارد مترمکعب حجم بارش های سالانه است که 70 درصد آن تبخیر می شود و 2.2 میلیارد مترمکعب روان آب داریم که باید روی آن کار کرد.

مهدی رجبی زاده با اشاره به اینکه 700 میلیون مترمکعب بیلان منفی سفره های آب زیرزمینی استان کرمان است، افزود: عمده کارهای آبخیزداری در استان در سال های بعد از انقلاب و در 25 سال گذشته انجام شده که 33 میلیون مترمکعب عملیات مختلف اجرا و 360 میلیون مترمکعب آب را توانستیم مدیریت کنیم که حاصل این اقدامات، امکان نفوذ حدود 90 میلیون مترمکعب آب به سفره زیرزمینی بوده است.

رجبی زاده با اشاره به اینکه کرمان سومین استان سیل خیز کشور به دلیل عدم مدیریت بارش است، تصریح کرد: اگر بتوانیم سالانه 400 میلیون مترمکعب آب به سفره زیرزمینی هدایت کنیم، بیلان منفی 300 میلیون مترمکعب می شود.

وی بیان کرد: امسال کار بزرگی را از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی انجام دادیم و از 25 میلیارد تومان اعتبار شمال استان در 15 شهرستان و در 27 حوزه آبخیز کار کردیم و حاصل این فعالیت ها، مدیریت 21 میلیون مترمکعب بارش بود که از این محل 6.4 میلیون مترمکعب آب به سفره تغذیه می شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمان گفت: 10 هزار هکتار عملیات بیولوژیک جنگل و مرتع کاری از محل اعتبارات نیز انجام شده و حدود 280 میلیون تومان برای جایگزینی سوخت و توزیع وسایل گرمایشی رایگان در روستاها صورت گرفته تا از قطع درختان جلوگیری شود.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :