پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - توان افزایی جوامع محلی و توجه به مشکلات مردم در مناطق اجرای پروژه های آبخیزداری از الویت و اهداف مهم دولت بشمارمی آید
بازدید : 176 1 آذر 1397 ساعت 10:18 شماره :54039

توان افزایی جوامع محلی و توجه به مشکلات مردم در مناطق اجرای پروژه های آبخیزداری از الویت و اهداف مهم دولت بشمارمی آید

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان در بازدید از پروژه کپه کاری حوزه آبخیز منطقه بیدشاهی سیرجان گفت : یکی از ویژگی های بارز پروژه های آبخیزداری که اعتبارات آن از محل صندوق توسعه ملی تأمین شده است ، جامع نگری این پروژه ها است.

مهدی رجبی زاده اظهار داشت : در این جامع نگری علاوه بر کارهای سازه ای در حوزه ها، امور جنگل ، مرتع، حفاظت و توانمندسازی جوامع محلی لحاظ شده است.

وی گفت : تقویت و احیای پوشش گیاهی در مراتع ، یکی از فعالیت های مهمی بوده که در حوزه ها به آن توجه شده است ، لذا ما در سطح 5 هزار و 200 هکتار عملیات مستقیم احیای پوشش گیاهی در جنگل های واقع در حوزه ها را در دستور کار داریم که 4 هزار هکتار آن در عرصه های مرتعی است.

رجبی زاده افزود : در حوزه بیدشاهی که الان حضور داریم ، علاوه بر کارهای سازه ای خشکه چین ، همزمان کار کپه کاری در حال انجام است .

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه پیام ما ، در رابطه با توانمندسازی جوامع محلی مقیم در حوزه ها گفت : جوامع محلی باید از فعالیت هایی که در حوزه ها انجام می شود ، با اطلاع باشند ،زیرا اگر آنان از این فعالیت ها و اهداف آن بی اطلاع باشند ، کارهای ما بیهوده است ، به همین خاطر ، قبل از اجرای فعالیت ها ، 14 تسهیل گر آموزش های لازم را در این خصوص دیدند و برای آگاه سازی جوامع محلی و در میان گذاشتن اهداف پروژه ها ، به مناطق اعزام شدند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت: توانمندسازی و توان افزایی جوامع محلی در تمامی حوزه ها مدنظر ما می باشد و باید تداوم داشته باشد، زیرا حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی و حوزه های آبخیز ،توسط ساکنان حوزه ها که در حقیقت صاحبان حوزه ها هستند ، آسانتر و سهل تر صورت می گیرد و آنان قدر منابع و داشته های خود را بخوبی می دانند و وظیفه ما هست که انگیزه های لازم را در آنان پرورش و افزایش بدهیم.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :