پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - برگزاری کار گروه توانمندسازی جوامع محلی در حوزه آبخیز بند مملکت با حضور فرماندارکرمان
بازدید : 286 9 آبان 1397 ساعت 8:42 شماره :53313

برگزاری کار گروه توانمندسازی جوامع محلی در حوزه آبخیز بند مملکت با حضور فرماندارکرمان

طرح توانمندسازی جوامع محلی در کارگروه کشاورزی شهرستان کرمان معرفی و از دست اندرکاران دولتی تقاضای همکاری شد

در نشستی که با حضور فرماندار کرمان، بخشداران، دهیاران، تنی چند ازاعضای شوراهای اسلامی روستاها، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، رییس منابع طبیعی شهرستان کرمان و کارشناسان برگزار شد، بر ضرروت همکاری با تسهیلگران تأکید شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با اشاره به بحران آب وسیل خیز بودن استان گفت: علیرغم بارش کمی که در استان نازل می شود،استان کرمان سومین استان سیل خیز کشور می باشد.

مهدی رجبی زاده گفت: ما راه دیگری غیر از مدیریت کردن آب و رواناب ها با علم آبخیزداری نداریم و باید راهکارهایی را که در این خصوص هست، مدیریت کنیم تا از همین حداقل بارش استفاده بهینه بشود.

وی با اشاره به تخصیص اعتبار 200 میلیون دلاری از محل صندوق توسعه ملی که با مجوز مقام معظم رهبری صورت گرفته است، گفت: این اختصاص بودجه از سوی مقام معظم رهبری، دال بر اهمیت موضوع است و همکاری همه دست اندرکاران را می طلبد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نقش تسهیل گران و توانمندسازی جوامع محلی را یکی از راهکارهایی دانست که می تواند در اجرای پروژه های آبخیزداری موثر باشد.

وی افزود: 14 تسهیلگر، ضمن گذراندن آموزش های لازم، در 27 حوزه کاری آبخیزداری کار خودشان را آغاز کرده اند و تقاضا داریم، بخشداران، دهیاران و شوراهای اسلامی شهر و روستا، همکاری های لازم را با آنان مبذول دارند.

رجبی زاده اظهار داشت :اگر همکاری های لازم با تسهیلگران انجام بشود، آنان رابط ما و مردم و بالعکس خواهند بود و تمامی حوزه ها و مشکلات و معضلات آن را به ما منتقل و همکاران ما، این توصیه ها و پیشنهادات را در اجرای پروزه ها لحاظ می کنند.

در ادامه این نشست، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کرمان توضیحاتی را در خصوص بند مملکت شهرستان کرمان و پتانسیل هایی که در عرصه 42 هزار هکتاری این بند قرار دارد، مطرح و اظهار داشت: در عرصه 42 هزار هکتاری این بند، 54 روستا واقع شده است.

رحمت الله باقری افزود: اگر مدیریت جامعی بر حوزه 42 هزار هکتاری این بند، اعمال شود، شاهد رشد و پویایی این عرصه خواهیم بود.

در خاتمه این نشست، بابایی فرماندار کرمان، اعضای کارگروه کشاورزی، بخشداران و دهیاران شهرستان کرمان را به همکاری بیشتر با تسهیل گران و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان در راستای مدیریت جامع بر حوزه های آبخیز این منطقه فراخواند.

 
 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :