پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرایی شدن تفاهم نامه های منعقد شده با صنایع در سیرجان در هفته منابع طبیعی
بازدید : 247 20 اسفند 1396 12:54 شماره :47628

اجرایی شدن تفاهم نامه های منعقد شده با صنایع در سیرجان در هفته منابع طبیعی

با اجرایی شدن تفاهم نامه های منعقد شده با صنایع بزرگ، متوسط و کوچک در استان طی 3تا5 سال آینده بیش از 16000 هکتارجنگل به فضای جنگل های استان افزوده خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان درقالب انعقاد تفاهم نامه با مجتمع گهر زمین احداث پارک یک هزار هکتاری شهید زندی نیا در محدوده این مجتمع با غرس نهال آغاز شد.

مدیرکل منبع طبیعی و آبخیزداری در حاشیه این مراسم و در گفتگو با خبر نگاران ضمن اعلام مطلب بالا افزود: اگرچه میزان تخریب زیست محیطی در معادن متوسط و کوچک بطور بالقوه بیشتر است امّا از نظر قانونی معادن هنگام دریافت مجوز موظفند 12تا15 درصد سهم منابع طبیعی را در قالب حقوق دولتی و بمنظور احیاء جنگل ها و مراتع بعنوان خسارت بپردازند. در شهرستان سیرجان طبق آمار حدود 900معدن متوسط و کوچک وجود دارد که مطابق با برآوردها قادرند حدود50000هکتار فضای سبز احیاء نمایند که مذاکره با این معادن جزو برنامه های سال 97 این اداره است.

رجبی زاده در مورد ظرفیتهای قانونی ماده 3 افزود: که این قانون ضمن اجازه حق انتفاعی عرصه به بهره بردار وی را مکلف می کند در زمینه حفاظت ازمرتع و حیات وحش موجود منطقه به مسئولیت های خود عمل کند.

وی در پاسخ به خبرنگاران درارتباط با جبران یا عدم جبران معضلات زیست محیطی معادن با چنین طرحهای گفت تاثیرات منفی به اندازه ایست که شاید جبران آن بطور کامل ممکن نباشد اما استخراج معادن برای توسعه پایدار مناطق ضروریست ضمن اینکه فعالیت های منابع طبیعی برای احیای جنگل ها و مراتع عملیات بیومکانیکی و گاها" توان افزایی جوامع محلی است تا تلاشها تاثیری بیشتری داشته باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :